عنوان صفحه
دانلود مرورگرها
جهت دانلود آخرین نسخه مرورگرهای
Chrome, Opera, Firefox
روی نام آنها کلیک کنید.
ورود اعضاء
پرداخت الکترونیکی
پرداخت آنلاین

آموزش تغذیه در دوران سالمندی

بخش : کامپیوتر

زیر گروه : آموزش

آموزش تغذیه در دوران سالمندی
سالمندان نیازهای غذایی خاصی دارند. این نیازها شامل انرژی ، پروتئین ، چربی ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.
هدف از تغییر در انتخاب نوع غذا توسط افراد و تغییر مصرف طی دوران زندگی ، مصرف غذای بهتر ، متنوع تر و مطلوب تر می باشد.

بهترین راه اطمینان از تامین نیازمندیهای تغذیه ای ، مصرف روزانه هر چهار گروه اصلی غذایی است که در کشورهای مختلف با نمادهای مختلف به اشکال بشقاب ، رنگین کمان ، هرم و یا اشکال دیگری که انتقال اطلاعات را تسهیل کند ، معرفی می شوند.

گروههای غذایی هرم عبارتند از:
1- گروه نان و غلات: شامل انواع نان ، ماکارونی ، گندم ، جو ، برنج و ذرت است این گروه کربوهیدرات پیچیده و فیبر به علاوه ریبوفلاوین ، تیامین ، نیاسین و آهن ، پروتئین ، روی ، ویتامین E ، فسفر ومنیزیم را تامین می کند.

هر واحد از مواد غذایی این گروه برابر است با 1 کف دست نان سنگک یا بربری و یا تافتون و یا 4 کف دست نان لواش و یا یک کفگیر ماکـارونی یا پلو یا به اندازه یک بیسکوییت ساده.

میزان مورد نیاز از این گروه بستگی به میزان فعالیت روزانه و وزن شما دارد ، ولی به طور کلی توصیه می شود در طول روز 11-6 واحد مصرف شود.
بهتر است نان و غلات مورد نیاز در چهار وعده غذایی میل شود.
مصرف غلات به همراه حبوبات مثل عدس پلو ، لوبیا پلو ، آش جو و همچنین غلات به همراه لبنیات مثل شیر برنج ، سوپ جو با شیر ، ماکارونی با پنیر مجموعه پروتئینی کاملی را برای بدن فراهم می کنند.

2- گروه شیر و لبنیات:شامل شیر و فرآورده های آن مثل ماست ، پنیر ، کشک ، بستنی میباشد.این گروه مهمترین منبع کلسیم است و نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان ایفا میکند.همچنین تامین کننده ریبوفلاوین ، پروتئین و ویتامین B12 میباشد
علاوه بر کلسیم مواد این گروه غنی از پروتئین ، فسفر ، ویتامین آ و ویتامین ب می باشد.
یک واحد از این گروه شامل یک لیوان شیر ، یا یک لیوان ماست یا 60 گرم پنیر (معادل 2 قوطی کبریت) یا یک لیوان کشک مایع یا یک و نیم لیوان بستنی میباشد.
سالمندان باید در طول روز ، حداقل در دو وعده غذایی ، از شیر و فراورده های آن استفاده کنند. بهتر است شیر و ماست کم چربی مصرف شود. نوشیدن یک لیوان شیر گرم ، قبل از خواب به برطرف شدن کم خوابی نیز کمک می کند.
مقدار توصیه شده 3-2 سهم در روز می باشد.
نقش این مواد در بدن حفظ استحکام استخوان ها و دندان ها ، سلامت پوست و رشد است.

3- گروه میوه ها و سبزی ها:
این گروه شامل انواع میوه ها و سبزی ها است که ویتامینها و مواد معدنی بسیار زیادی دارند.سبزیها ومیوه هایی مثل گشنیز ، جعفری ، نعناع ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، ساقه سبز پیازچه ، پرتقال ، نارنگی ، لیمو ، نارنج ، کیوی و توت فرنگی سرشار از ویتامین C هستند.
سبزی های دارای رنگ سبز تیره ، زرد تیره و نارنجی مانند اسفناج ، هویج ، گوجه فرنگی و میوه هایی مثل طالبی ، زرد آلو و شلیل ، ویتامین A مورد نیاز بدن را تامین می کنند.
زیتون و سبزی هایی که برگ سبز تیره دارند ، دارای ویتامین E هستند.
این گروه منبع غنی ویتامین های گروه B ، ویتامین C ، ویتامین A و آهن می باشد.

ارزش غذایی یک عدد میوه متوسط مثلا یک عدد سیب ، پرتقال یا هلو ، یا 3 عدد زردآلو ، یا نصف لیوان گیلاس ، یا نصف لیوان حبه انگور ، یا ربع طالبی متوسط ، یا یک لیوان سبزی برگی شکل خرد شده مثل کاهو و اسفناج ، یا نصف لیوان سبزی پخته ، یا نصف لیوان سایر سبزی های خام خرد شده و یا یک عدد سیب زمینی متوسط برابر است.

در طول یک روز حداقل چهار وعده از این گروه استفاده شود.
مقدار توصیه شده برای سالمندان از میوه ها 4-2 سهم و از سبزیها 5-3 سهم در روز است.
نقش این مواد در بدن افزایش مقاومت بدن در برابر عفونتها با تقویت سیستم ایمنی بدن ، ترمیم زخم ها ، سلامت پوست و کمک به سوخت و ساز بدن است.
4- گروه گوشت ، تخم مرغ ، حبوبات و مغزها:شامل انواع گوشتهای قرمز و سفید ، امعاء و احشاء ، تخم مرغ و حبوبات و مغزها این گروه در تامین پروتئین ، فسفر ، ویتامینهایB6 و B12 ، روی ، منیزیم ، آهن ، نیاسین و تیامین نقش دارند و برای رشد و خونسازی لازم است.
این مواد منبع غنی از پروتئین ، آهن ، روی و برخی ویتامینهای گروه B میباشند و نقش آنها در بدن رشد ، خونسازی و سلامت اعصاب است.

هر واحد از این گروه معادل 90-60 گرم گوشت پخته (2 تکه متوسط خورشتی) یا یک ران مرغ کوچک یا 60 گرم ماهی یا دو عدد تخم مرغ و یا یک لیوان حبوبات پخته یا نصف لیوان از مغزها می باشد.
مقدار مصرف توصیه شده 3-2 سهم در روز می باشد.
در طول هفته حداکثر از 3 عدد تخم مرغ استفاده شود.
پروتئین های گیاهی به تنهایی کامل نبوده از دو یا چند نوع مختلف آنها با هم استفاده شود.
مصرف گوشت سفید بهتر از گوشت قرمز است.
مغزها به صورت کوبیده ، له شده و یا رنده شده به تنهایی یا همراه با غذا مصرف شود.
ماهی های کوچک (کیلکا) که استخوان های آن به همراه گوشت ماهی خورده می شود ، علاوه بر اینکه پروتئین مرغوبی است ، کلسیم و ویتامین D دارد که برای کاهش پوکی استخوان مفید هستند.

گروه متفرقه:
نمک ، چربیها ، قند و شکر ، شیرینی ها و ترشیها در گروه متفرقه قرار دارند.
توصیه می شودهمه افراد بویژه سالمندان از مواد غذایی این گروه کمتر مصرف کنند. روغنها کلا به دو شکل اشباع(جامد ) و غیر اشباع (مایع) بهمراه غذا مصرف می شوند. توصیه می شود تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ شده پرهیز شود ولی در صورت تمایل به سرخ کردن حتما از روغن مایع مخصوص سرخ کردنی استفاده شود.
علاوه بر محدود کردن مصرف انواع چربیها ، روغن های اشباع بایستی در برنامه غذایی در حداقل مقدار مصرف شود. زیرا مصرف روغن های اشباع خطر بروز بیماریهای قلب و عروق و سکته قلبی را افزایش می دهد. مصرف روغن های مایع به مقدار متوسط مفید است و اثر محافظتی بر علیه ایجاد لخـــته در خون ، حملات قلبی و سکته قلبی دارد.
جایگزین کردن روغنهای مایع بجای جامد در هر سنی می تواند سبب کاهش سطح کلسترول خون و در نتیجه کاهش احتمال ابتلا به حملات قلبی شود. بطور کلی توصیه می شود غذاها بصورت کبابی ، آب پز و یا تنوری تهیه شوند.

دستگاه گوارش:
یکی از تغییراتی که با پدیده سالمندی در دستگاه گوارش اتفاق می افتد.کاهش تولید اسید توسط معده است که مشابه وضعیت ورم معده می باشد.
در یک بررسی دیده شده است توانایی تولیداسید معده در 25 درصد کل افراد جامعه و 30 درصد افراد 80 سال به بالا کاهش یافته است و میزان این افت با افزایش سن بیشترمی شود. بطوریکه در مورد افراد بالای 85 سال به 40 درصد کاهش در تولید اسید معده میرسد.

این تغییرات اثرات قابل توجهی بر عملکرد فیزیولوژیک دستگاه گوارش دارند. مثلا سطح ویتامین B12 در بالغین جوان بالاتر از سالمندان سالم است و در فرد سالمند مبتلا به ورم معده به پائین ترین حد می رسد. این کاهش احتمالا به علت فقدان اسید معده است که در جذب ویتامین B12 اختلال ایجاد می کند. همین پدیده در مورد اسید فولیک نیز صدق میکند یعنی در سالمندان مانند بیمارانیکه ورم معده دارند جذب اسید فولیک پایین است.

همچنین بعضی از افراد در سنین بالا با مشکل بلع مواجه هستند. بلع سخت بعلت وجود مشکلات دندانی (مانند دندان مصنوعی ) ، سکته مغزی ، آلزایمر و یا سایر اختلالات حافظه مانند فراموشی ، ضایعات مغزی ناشی از ضربه ، پارکینسون ، ALS,MS ناتوانی بعد از جراحی قلب ، عفونت راجعه ریه ، سرطان مری ، ریفلاکـس مری ، جراحی مغز و تغذیه طولانی مدت از طریق معده بوجود می آید.

در افراد مسن که دچار بلع سخت هستند ، خطر گیر کردن لقمه در گلو یا خفگی بعلت بلع سریع مایعات وجود دارد. عفونت ریه ناشی از ورود نابجای غذا به نای (آسپیراسیون) بزرگترین خطر احتمالی در این افراد است.چنانچه برای فرد سالمند آماده کردن غذا به شکل مناسب یعنی غذای نرم و قابل بلع مشکل است و یا در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارد بایستی اقدامات لازم جهت تغذیه این افراد از طریق معده و یا تغذیه وریدی زیر نظر پزشک انجام گیرد.

یبوست
در افراد سالمند احتمال ابتلا به یبوست زیاد است. تجربیات نشان داده است. افراد سالمند اغلب در مورد کارکرد طبیعی روده هایشان نگران هستند. کارکرد منظم و روزانه روده ها در افراد مختلف متفاوت است. اجابت مزاج طبیعی حداکثر دوبار در روز و حداقل سه بار در هفته می تواند باشد.

علت ابتلا به یبوست همیشه روشن نیست ولی ازمهمترین علل ابتلا به یبوست تغذیه نامناسب ، نخوردن آب کافی واستفاده بیش ازحد ملین ها است.
مصرف برخی داروهای ضد افسردگی ، آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا کلسیم ، آنتی هیستامین ها ، داروهای ضد پارکینسون و مدرها از عوامل مسبب یبوست می باشند.

همچنین استراحت طولانی در بستر مثلا بعد از یک سانحه یا بیماری که منجر به بی تحرکی فرد می شود نیز می تواند موجب یبوست گردد.

توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از یبوست
تحقیقات نشان داده است برنامه غذایی پرفیبر مانند سبزیها ، میوه ها و غلات سبوس دار می تواند از بروز یبوست پیشگیری کند. برعکـس مصرف زیاد گوشت بویژه گوشت پرچرب ، محصولات لبنی پرچرب ، تخم مرغ ، دسرها و تنقلات خیلی شیرین نیز می تواند سبب یبوست شود.مصرف مقادیر کافی آب و سایر مایعات خصوصا در زمان مصرف غلات سبوس دار و مواد غذایی پر فیبر برای پیشگیری از یبوست مهم است.

مصرف مایعات موجب افزایش حجم مدفوع شده و حرکات روده ای را تسهیل می کند. ممکن است افراد سالمند به دلیل محدودیت تحرک تمایل به مصرف مایعات نداشته باشند. این مسئله بخصوص زمانی که سالمندان وعده های غذایی مناسبی ندارند بیشتر رخ می دهد.

افرادی که تنها زندگی می کنند گاهی انگیزه پخت و پز و خوردن غذا را از دست می دهند در نتیجه ممکن است غالبا از غذاهای آماده استفاده کنند که معمولا حاوی فیبر کم می باشند و در نتیجه مبتلا به یبوست شوند. به علاوه افراد مسن به علت مشکلات دندانی که در این سن شایع است غذاهای نرم را ترجیح می دهند. این غذاها حاوی مقدار کمی فیبر هستند ودر نتیجه می توانند بروز یبوست را تشدید نمایند در صورت ابتلا به یبوست ابتدا بایستی به پزشک مراجعه کرد تا احتمال وجود هر گونه مشکل جدی را بررسی کنند اگر بیماری یا مشکل خاصی وجود نداشت برای رفع یبوست توصیه میشود :
مصرف میوه ها و سبزی های تازه به صورت پخته یا خام غلات یا نان های سبوس دار و همچنین میوه های خشک مانند برگه زردآلو ، آلو و انجیر که سرشار از فیبر میباشد در برنامه غذایی افزایش داده شود.

روزانه 4 تا 8 لیوان مایعات ترجیحا آب میل شود. البته به استثنای مواردیکه فرد مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا مشکلات کلیوی است باید به خاطر داشت که مصرف مقادیر زیاد شیر در برخی افراد ممکن است ایجاد یبوست کند.

طبق دستور پزشک کمی سبوس به غذا (مانند ماست ، سوپ و شیر) اضافه شود. این روش می تواند در بهبود یبوست موثر باشد بعضی از افراد از نفخ تا چندین هفته پس از افزودن سبوس به غذایشان شکایت دارند بایستی در برنامه غذایی به آرامی تغییر ایجاد کرد تا دستگاه گوارش به برنامه غذایی جدید عادت کند. البته اگر در برنامه غذایی فیبر به مقدار کافی وجود داشته باشد نیازی به افزودن سبوس به غذا نخواهد بود. مصرف اسپرزه نیز برای جلوگیری از یبوست توصیه می شود.

فعالیت و تحرک بدنی کافی در طول روز وجود داشته باشد. نبایستی انتظار داشت هر روز در میان اجابت مزاج صورت گیرد. باید بخاطر داشت که نظم حرکات روده در افراد مختلف متفاوت است. حتی اگر اجابت مزاج صورت گیرد . باید بخاطر داشت که نظم حرکات روده در افراد مختلف متفاوت است. حتی اگر اجابت مزاج اغلب دردناک ولی منظم باشد(حداکثر 2 بار در روز یا حداقل 3 بار در هفته) ، ممکن است یبوست محسوب نشود.
با خرید این مجموعه اطلاعات کاملی راجع به تغذیه در دوران سالمندی بدست می آورید.
این مجموعه می توانید هدیه خوبی برای پدر بزرگ و مادر بزرگتان باشد.
فروشگاه اینترنتی صدرا لحظات خوشی را برای شما آرزو می کند.
جهت دسترسی به این محصول از لینک زیر استفاده کنید:

http://www.sadramarket.ir/detail.php?wid=fs& id3=405...


مشخصات آگهی دهنده
نام : فروشگاه اینترنتی صدرا
تلفن : 09127738036
تلفکس : 02325249337
ایمیل : ghaherihamid@yahoo.com
تاریخ ثبت آگهی : ۱۸ دي ۱۳۹۰
انقضاء : ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ (89 روز باقی مانده)
2311
بازدید
منطقه : سمنان
لینک آگهی : www.sadramarket.ir/detail.php?wid=fs& id3=405...

مشاهده تمام آگهی های فروشگاه اینترنتی صدرا
تبلیغات بنری
بنربنربنربنربنر